Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzemieniewicach położona jest w gminie Gorzkowice, obecnie powiat piotrkowski. Nauczanie szkolne odnotowane jest już w połowie XIX wieku. Pierwsza szkoła mieściła się w budynku dworskim. W 1907 roku Zarząd Gminy Przerąb wybudował drewniany budynek z przeznaczeniem na szkołę. Składał się on z jednej izby lekcyjnej i mieszkań dla nauczyciela. Służył on oświacie w latach 1907 - 1964.
Od 1922 roku są już akta szkolne. Podniósł się stopień organizacyjny szkoły do 2 klas. Szkołą kierował p. Józef Kołodziejczyk. W tym czasie stopień organizacyjny placówki zmienił się: w jednym roku szkoła była 1-klasowa, w drugim zaś 2-klasowa. W jednym roku uczył jeden nauczyciel, w drugim dwóch nauczycieli. Gdy stopień organizacyjny szkoły obniżał się z 2-klasowej na 1- klasową, nauczyciele zmieniali się lub byli przenoszeni do innych szkół.
W latach 1924 - 1946 szkołą kierował p. Tomasz Soboń. Do obwodu szkolnego należały w tym czasie wsie: Krzemieniewice, Kolonia Krzemieniewice, Białek, Rdułtowice, Rogów. W niektórych latach do szkoły uczęszczały jeszcze dzieci z Kotkowa, Krosna, Marianku.
W 1929 roku szkole wydzielono działkę o powierzchni 1,12 ha. W 1930 roku wybudowano na niej remizę strażacką wraz ze świetlicą, która używana była jako druga sala lekcyjna, gdy szkoła zmieniała stopień organizacyjny na 2 - klasową. Tak było do 1939 roku.
W 1939 roku wybucha II wojna światowa. Szkoła była czynna bez większych przerw tyle, że w jeszcze gorszych warunkach. Nauka odbywała się bez podręczników. Uczono czytać, pisać i liczyć.
W styczniu 1945 roku po wyzwoleniu została zorganizowana klasa V i VI. Od września 1945 roku nauczanie odbywało się już w klasach I - VII. Do szkoły uczęszczali uczniowie klas V-VII z sąsiednich jednoklasowych szkół z: Kotkowa, Krosna i Marianku. Liczba uczniów znacznie wzrosła. Budynek szkolny pozostał bez zmian: jedna izba w starym budynku, dwie izby przerobiono ze świetlicy strażackiej, czwarta izba wynajmowana była w domu wiejskim. Praca w tych warunkach była bardzo ciężka.
Od 1 września 1946 roku kierownictwo objął p. Stanisław Strzembski.
Z dniem 1 września 1948 roku Inspektorat powierzył kierownictwo szkoły p. Marianowi Krauze. Warunki pracy nie zmieniły się. Budynki w dalszym ciągu nie odpowiadały najmniejszym wymogom szkoły. W takich warunkach placówka realizowała program 7- klasowej szkoły. Po zakończeniu nauki aż 90% młodzieży kształciła się w szkołach ogólnokształcących, liceach pedagogicznych, technikach i szkołach zawodowych. Coraz częściej pojawia się myśl budowy nowego budynku szkolnego.
W lutym 1956 roku na zebraniu wiejskim wybrano Komitet Budowy Szkoły w Krzemieniewicach. Podjęto uchwałę zobowiązującą wszystkich posiadaczy gruntów do podatkowania się na rzecz budowy szkoły. Czyniono również starania w kierunku umieszczenia budowy szkoły w planie państwowym.
W 1961 roku budowa szkoły została umieszczona w planie inwestycyjnym, a rok 1963 na rozpoczęcie budowy. Dnia 9 maja 1963 roku położono kamień węgielny i wmurowano akt erekcyjny.
W 1964 roku budynek został wykończony. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi i Kuratorium Okręgu Szkolnego w Łodzi pismem z dnia 20 lipca 1964 roku nadają szkole nazwę: "Szkoła Podstawowa imienia Hanki Sawickiej w Krzemieniewicach".
22 lipca 1964 roku odbyła się uroczystość przekazania szkoły społeczeństwu. Jednocześnie z oddaniem placówce nowego budynku nastąpiło zaopatrzenie szkoły w nowy sprzęt szkolny: ławki, stoły, stoliki, szafy, biurka, fotele, krzesła i taborety. Szkoła otrzymała również podstawowe pomoce naukowe do zajęć praktyczno-technicznych, wychowania fizycznego, fizyki i chemii oraz innych przedmiotów nauczania. Szkoła od 1 września 1964 roku przystąpiła do nauczania i wychowania w nowoczesnych warunkach. Ogrodzono działkę szkolną i posadzono na niej drzewka owocowe.
Od 1965 roku z uwagi na małą ilość uczniów zastosowano nauczanie w klasach łączonych: II i III, IV i V, VI i VII, co było trudne zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli.
1.09.1966 roku podniósł się stopień organizacyjny szkoły do 8 - klasowej, lecz w dalszym ciągu nauka odbywała się w klasach łączonych.
Z dniem 1.09.1968 roku nastąpiła zmiana kierownika szkoły. Na emeryturę przeszedł dotychczasowy kierownik p. Marian Krauze. Jego następcą został p. Józef Wypart. Grono nauczycielskie powiekszyło się do pięciu osób.
W roku 1972 znów następuje zmiana kierownika szkoły. Dyrektorem szkoły zostaje p. Piotr Łyp, powiększa się grono nauczycielskie. Do szkoły przybyła młodzież z Krosna z klas IV - VII wskutek reorganizacji tej szkoły.
Od 1974 roku dyrektorem został p. Jan Woźniak dotychczas uczący w Gorzkowicach.
W 1975 roku na skutek dalszej reorganizacji spowodowanej zmniejszającą się liczbą uczniów do klas IV - VIII przybywają uczniowie z Kotkowa, dla których zorganizowany jest dowóz. Zmienia się skład grona nauczycielskiego.
Od 1978 roku szkoła w Krzemieniewicach jest jedyną placówką oświatową działającą na terenie byłych czterech obwodów szkolnych. Ponieważ przybyło uczniów, dzieci uczą się na dwie zmiany. To wielkie utrudnienie dla dzieci mieszkających daleko od szkoły. Dyrektor wraz z Radą Pedagogiczną i Komitetem Rodzicielskim podejmują trud rozbudowy szkoły i założenia centralnego ogrzewania. Nauczyciele i rodzice kilkakrotnie organizują zbiórki pieniędzy. W ciągu 3 miesięcy rozbudowę zakończono. Rodzice wykonali społecznie wiele prac.
1 września 1990 roku miejscowy proboszcz ks. Stanisław Politański dokonał uroczystego poświęcenia.
Od 1994 roku uczniowie z Kotkowa dowożeni są autobusem. Mimo tych wygód, zauważalny jest spadek liczby uczniów, gdyż wiele rodzin wyprowadza się do miast.
Od 1.09.1999 roku do czerwca 2001 roku obowiązki dyrektora pełniła p. Maria Anna Dędek. Po wprowadzeniu reformy oświaty szkoła staje się 6- letnią szkołą podstawową.
Od 1.09.2001 roku dyrektorem szkoły jest p. Elżbieta Włodarczyk. Dzięki współpracy z rodzicami zostają odnowione sale lekcyjne. W grudniu 2001 roku szkoła zostaje wyposażona w pracownię informatyczną: pierwsze komputery zakupione zostają przez Urząd Gminy w Gorzkowicach i Radę Rodziców naszej szkoły. Od 1997 roku dzieci mają możliwość nauki języka angielskiego: w klasach I - III po 1 godzinie lekcyjnej tygodniowo, w klasach starszych po 2 godz. tygodniowo. W szkole działają: Samorząd Uczniowski, Oświata Zdrowotna, nauczyciele społecznie prowadzą kółka: plastyczne, informatyczne, polonistyczne, matematyczne, zajęcia sportowe.
Zbliża się 40 - ta rocznica istnienia szkoły, dlatego rodzi się pomysł zorganizowania jubileuszu szkoły oraz nadania jej imienia. Zaczynają się przygotowania do tak ważnej uroczystości. Rok szkolny 2003/2004 upływa na wyłonieniu kandydata na patrona szkoły. W wyniku wielu działań zostaje wybrana Maria Konopnicka. 25.05.2004 roku na wspólny wniosek Dyrektora, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Rada Gminy Gorzkowice nadała szkole nazwę: "Szkoła Podstawowa imienia Marii Konopnickiej w Krzemieniewicach". Następny rok to starania całej społeczności szkolnej, nauczycieli i rodziców o zakupienie sztandaru. I tak 20 października 2005 roku szkoła przeżywa następną uroczystość, jaką jest poświęcenie Sztandaru Szkoły.
Historia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Krzemieniewicach opisana na podstawie zapisków
umieszczonych w Kronice Szkoły oraz wspomnień
nauczycieli uczących w wyżej wymienionej szkole.