W minionym tygodniu w naszej szkole odbyły się kolejne już zajęcia innowacji pedagogicznej pt. "Polska w jednym paluszku".
Uczniowie klasy pierwszej wyruszyli w podróż nad Morze Bałtyckie, poznając jego położenie geograficzne i oznaczenie na mapie Polski. Dowiedzieli się, dlaczego woda w morzu jest słona oraz wykonali eksperyment dotyczący wyporu wody słonej, którą również mogli rozpoznać zmysłem smaku.
Morze to nie tylko woda, ale i miasta zlokalizowane przy jego brzegu. Dzieci zapoznały się ze znaczeniem miast tworzących Trójmiasto. Po poznaniu historii Gdańska, Gdyni i Sopotu wspólnie słuchaliśmy szant, czyli piosenek śpiewanch przez marynarzy. Po morskiej wyprawie na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w Warszawie. Poznaliśmy znaczenie słowa stolica, zbudowaliśmy z klocków ogromne miasto, które przypominało stolicę naszego kraju. Przypomnieliśmy sobie symbole narodowe oraz zaśpiewaliśmy nasz piękny hymn państwowy. Poznaliśmy tradycje Warszawy i przeczytaliśmy ledendę o syrence warszawskiej. Uczniowie wyrzeźbili z plasteliny swoje syrenki, pamiętając o tarczy oraz szabli. Pierwszoklasiści na swoich mapach zaznaczyli położenie Warszawy, następnie wysłuchali ciekawostek dotyczących Pałacu Kultury i Nauki oraz Łazienek Królewskich.
Uczniowie poznali również postać Fryderyka Chopina, wysłuchali kilku utworów muzycznych, następnie wspólnie spróbowali zagrać własny utwór muzyczny przy użyciu plastikowych butelek wypełnionych ryżem oraz drewnianych łyżek i pustych opakowań po produktach spożywczych.
Podczas zajęć wykorzystaliśmy książki z biblioteki szkolnej zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.